VITAMíN D3


Málokterému vitamínu v poslední době je věnováno tolik vědeckého zájmu jako vitamínu D3 ( cholekalciferol )

Vitamin D přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů i ke správné činnosti svalů. Pomáhá udržovat normální hladinu vápníku v krvi, optimální vstřebávání a využití vápníku a fosforu v těle. Příznivě působí na imunitní systém, podílí se na procesu dělení buněk. Hladina vitaminu D v těle klesá při nedostatečném pobytu na slunci a s věkem, kdy se jeho syntéza v těle postupně snižuje. Zvýšený přívod vitaminu D vyžaduje organismus těhotných a kojících žen.

Tělo produkuje vitamin D přirozeně, když je přímo vystaveno slunečnímu záření. Dnes je často paradoxní, že lidé jezdí k moři, kde se natírají krémy s ochranným faktorem 50 a vracejí se domů s deficitem vitamínu D...

Vitamín D lze také získat přes určité potraviny jako jsou mořské ryby, olej z tresčích jater, méně je obsažen v mléce, mase, vaječném žloutku, avokádu. V současné době je ale tento příjem v drtivé většině nedostatečný. U mořských ryb je rovněž nebezpečí zatížení těžkými kovy.

Při plošném měření hladin vitamínu D se zjišťuje, že cca 80% lidí má velmi nízké hladiny vitamínu D v zimních měsících. Lidé v severských státech jsou na tom hůře a nejvíce jsou deficitem postižení lidé z tropických oblastí, kteří se přestěhují na sever. Jejich kůže je geneticky připravena filtrovat vyšší dávky slunečního záření, jejich pleť je tmavší. Je to způsobeno větším množstvím pigmentu melaninu v kůži, který má ochrannou funkci proti UV záření. Změna prostředí do oblastí s nižší výskytem slunečního svitu je předurčuje k vážnějším deficitům vitamínu D.

Je prokázáno že vitamín D pozitivně ovlivňuje imunitní systém. Lidé s normální hladinou vitamínu D v krvi jsou značně více odolní proti zejména virovým infekcím. Pokles vitamínu D v období zimních měsíců je jedním z faktorů, který přispívá ke vzniku chřipkových epidemií. Chřipkové epidemie propukají v měsících s nejmenším slunečním svitem během dne. Zdá se, že suplementace vitamínem D je od října do dubna nezbytná.

Oficiální potřeba vitamínu D3 je stanovena na 400 ug denně. Toto množství desítky, možná stovky studií považují za nedostatečné. Např. provedena meta-analýza zaměřená na potřebné množství vitamínu D u těhotných žen ukazuje optimální dávku na 3-4000 IU denně.

Je nutno ale vzít v potaz roční dobu, v které probíhá těhotenství. V létě při pravidelném opalování je samozřejmé, že dodatečná suplementace vitamínem D není potřeba.

Podle mých několikaletých zkušenostech doporučuji svým pacientům během zimních měsíců 2-4 tis. IU denně. Nemocnost na zejména virové infekce se výrazně snižuje.

Při prvních příznacích rýmy nebo nachlazení doporučuji ihned 20 000 IU. Čím dříve se vitamín D užije, tím je větší šance na to, že nemoc nepropukne a během cca 2 hodin je po všem. Po tuto dobu je potřeba zůstat v teple a v klidu.
Pokud již nachlazení probíhá, Dr Mercola doporučuje po dobu 3 dnů 50 000 IU denně. 

Při tomto dávkování u mně běžná rýma trvá 3 dny.

Vitamín D resp. jeho nedostatek je spojován se vznikem mnoha degenerativních chorob jakou je např. roztroušená skleróza. Jeho preventivním užíváním min. 1 - 2 000 . IU denně od podzimu do jara můžeme předejít mnoha nepříjemným nemocem a posílit imunitu.

Nutriční doplněk s vitamínem D možno získat  zde a zde